• aaa

    Poznávačka krás Maďarska - toulání po severu 

  • CAT700

    Non-stop adventure závod přes Katalánsko - z Pyrenejí až k moři

  • Toulání Šumavou
    Toulání Šumavou

    Extrémní non-stop MTB závod

  • 1000 miles
    1000 miles

    Non-stop extrémní adventure závod napříč Československem by Jan Kopka

  • Bohemia Divide 2019

    Non-stop bike packing závod 700km dlouhý z nejjižnějšího do nejsevernějšího místa ČR 

A A A

ROBOCOPY je robusní nástroj pro kopírování dat, který je obsažen ve Windows již několik let (dříve byla nutná doinstalace). 

Nástroj má nesčetné možnosti parametrizování a je neskutečně rychlý a v jeho neprospěch hovoří pouze to, že je nutné jej ovládat přes příkazovou řádku, protože nemá grafické rozhraní. 

Naopak oceníte pokročilé funkce, které v normálních kopírovacích programech a managerech nenajdete. Např.možnost zachovat či přepsat časová razítka, rozhodovat o kopírování podle atributů, měnit atributy souborů, použít vícevláknové kopírovaní, definovat počet pokusů o kopírování nebo metodu přístupu k datům, pokud jsou použita práva na složky a soubory atd. 

Pokud často kopírujete data, vytváříte dávky pro zálohování a nebo chcete využít rychlé vícevláknové kopírování, Robocopy si jistě oblíbíte

 

Nejjednodušší použití robocopy bez parametrů je (pozor, nekopíruje podadresáře, pouze soubory)

robocopy c:\zdrojovy_adesar d:\cilovy_adresar

 

Funkce automatické dokončování emailových adres neboli našeptávač funguje tak, že když někomu odešlete email Outlook si adresu příjemce zapamatuje a při příštím odesílání mailu (při vyplňování adresy příjemce) vám tuto adresu nabídne.

Hodně uživatelů si myslí, že se tyto adresy berou z kontaktů, ale není to tak. Proto při migraci emailového účtu na jiný počítač způsobem přenosu PST souboru se tento seznam nepřenese. 

A jak tedy tyto adresy přenést? Viděl jsem několik postupů. Mezi nimi například i fígl s vykopírováním adres z odeslané pošty, odstraněním duplicit a vložení těchto adres do nové zprávy (bez odeslání) přičemž se defacto naplní našeptávač (musí se provést kontrola adres příjemce).

Mě se osvědčil sice méně přehledný ale ne zas tak složitý postup použitím oficiálního nástroje Mirosoftu MFCMAPI

Na jednom menším serveru jsem řešil problém, kdy po chybě jednoho z disků v konfiguraci RAID1 nešel nastartovat systém - systém neviděl žádný disk k nabootování.

 

 

Z úvodní informace je patrné, že Raid je rozsypaný, protože jeden z disků je vadný.

Během startu serveru je možné spustit konfigurační utilitu pomocí CTRL+I

 

 

Pomocí volby Reset Disk to Non-RAID můžete zdravý disk z Raidu vyřadit a vytvořit z něj samostatný disk, ze kterého již lze systém normálně spustit. 

V mém případě jsem ještě musel disk přepojit na SATA0 

 

Nutno podotknout, že takto lze zachránit data pouze když je použit RAID1. V ostatních případech nedojde k zachování dat.

 

Stav a poslední čas synchronizace jednotlivých doménových řadičů lze zjistit příkazovým řádkem

Repadmin /replsummary

 

V doméně s Windows server probíhá defautlní synchronizace času takto:

  • za hlavní a nejspolehlivější zdroj času je považován primární řadič domény. Ten si defaultně čas sychnronizuje ze serverů Microsoftu time.windows.com 
  • ostatní řadiče domény si čas synchronizují s nejautoritativnějsím řadičem domény
  • ostatní členové domény si synchronizují čas s libovolným řadičem domény

Pokud potřebujete v síti jako autoritativní zdroj času použít jiný NTP server, je vhodné synchronizovat primární řadič domény s tímto NTP serverem a ostatní synchronizaci času ponechat jak je. V mém případě je z důvodu bezpečnosti sítě omezena komunikace s externími NTP servery a jako časový zdroj používám aktivní prvek, který je perimetrem sítě

Search